Jdi na obsah Jdi na menu
 


10 let Barborky

12. 12. 2014

 

 

Tradiční zakončení sezony proběhlo první prosincovou sobotu v Karviné, konkrétně v Obecním domě Družba. Právě tam se sešlo téměř 200 lidí, aby společně zavzpomínali na uplynulý rok, během kterého si užili spoustu hezkých společných chvil.


„To, že Barborka opravdu funguje deset let, je nesmírně důležité. V současné době máme osm desítek dětí, kterým se už tatínek nevrátil z práce v hornictví, z toho je 27 dětí polské národnosti. Všechny aktivně podporujeme. Naším největším přáním do budoucna je to, abychom se už nerozrůstali,“ tvrdí předsedkyně Spolku svatá Barbora Monika Němcová s tím, že děkuje všem lidem ve výboru, kterých za těch 10 let byla spousta a rovněž všem velkým i malým dárcům za finanční pomoc. Podle Němcové Barborka finančně nejvíc pomáhá vysokoškolákům, kteří tvoří až třetinu z celkových osmdesáti dětských členů. „Nejvýznamnější část finanční podpory směřuje na vzdělávání a volnočasové aktivity dětí,“ vysvětluje Němcová.

 

Nezanedbatelné částky od jednotlivých závodů
V Družbě nechyběli ani čelní představitelé společnosti OKD jako zřizovatele a největšího dárce Barborky. Podívat se a předat symbolické šeky přijeli například výkonný ředitel OKD Dale Ekmark, nebo ekonomicko-personální ředitel Jan Jurášek, přítomen byl i ředitel Nadace OKD Martin Olša. Krásné částky pak na pódiu společně přebírali zástupci Spolku, dětí i maminek. Kolektiv zaměstnanců Závodu Důl Darkov přispěl částkou 80 000 korun. Ještě o padesát tisíc dodali ze Závodu Důl Karviná. Zahanbit se nenechali ani na Závodě Dolu ČSM, kde se vybralo 65 000 korun. Kolektiv zaměstnanců Závodu Servisních služeb věnoval Barborce 30 000 korun, stejně tak Závod úpraven. Nejvíc však věnoval Závod Důl Paskov, kde se nejen v rámci Šachťáku 2014 vybralo 125 590 korun + 40 euro.


„Pracoval jsem v hornictví v mnoha zemích světa. Spolek svatá Barbora je ale ve světovém srovnání naprosto unikátní. Můžeme být hrdí na to, že nám osud rodin, jejichž živitel zemřel při práci v hornictví, není lhostejný a pečujeme o ně. Také díky Barborce můžou děti studovat a připravit se na vstup do samostatného života, což by si bez podpory spolku třeba nemohly dovolit. Snažíme se podporou spolku alespoň částečně zmírnit těžkou situaci, v níž se rodiny po smrti otce či manžela ocitly,“ říká Ekmark.

 

Poprvé v Karviné
Organizátoři poprvé změnili místo setkání. Tradiční ostravský Landek vyměnili za Karvinou. Důvod byl prostý – v Ostravě se netěží a většina šachet je v karvinském revíru. „Ale tím nejzásadnějším důvodem bylo, že většině dětí a rodičům je Karviná bližší a lépe dostupná,“ prozradila Monika Němcová. Mezi takřka dvěma stovkami návštěvníků byly maminky, které jsou v Barborce od začátku, ale našly se i nové tváře. Například Silvia Zahatlanová se synem Jakubem Golasowskim jsou ve spolku pouhý rok. „Je to tady úžasné. V kontaktu jsme především s paní Martou Szamaránskou, která se o nás stará až neskutečně. Je to taková naše druhá máma. Nejen jí však patří náš velký a upřímný dík,“ poznamenala Zahatlanová.


Naopak od samotného založení spolku v něm figuruje dnes dvaadvacetiletá maminka Andrea Ivanová, která o svého otce přišla při závalu v Dole Lazy. V té době jí bylo 11 roků, ale i s odstupem času je to pro ni velmi citlivé téma. „V průběhu celého roku na taťku myslím, ale samozřejmě v období kolem vánočních svátků je to ještě intenzivnější,“ přiznala.
Během odpoledne se povídalo, hodovalo, zpívalo a děti měly možnost sledovat divadelní představení či bubenickou smršť skupiny Camara inspirovanou rytmy národa Mandeng ze západní Afriky. Na závěr nechyběla svatá Barborka, patronka horníků, ani Mikuláš s čertem a andělem, kteří všem dětem předali nadílku. Celým odpolednem provázela Izabela Kapiasová, ředitelka orlovského kulturního domu.

 

dsc_0019.jpg

 

 

 

 

 

 

zdroj:OKD a.s.

foto: (ivz)