Jdi na obsah Jdi na menu
 


Interpretační soutěž Stonavská Barborka

11. 12. 2014

 

Interpretační soutěž Stonavská Barborka začíná již zítra v rámci mezinárodního festivalu komorního a ansámblového zpěvu. Do soutěže se přihlásilo 56 ansámblů z Česka, Polska a Slovenska a ve všech kategoriích je silné obsazení. Všechny akce v rámci festivalu, který potrvá od 10. do 14. Prosince, jsou pro veřejnost přístupné.

 „Letošní ročník soutěže, v pořadí již osmý, se tradičně koná v kulturním domě PZKO v centru obce. Stonava si na věhlasu soutěže Stonavská Barborka oprávněně zakládá a dbá na jeho vysokou úroveň. K akvizicím náleží záštita ze strany Polského generálního konzulátu v Ostravě, Rakouského kulturního fóra a připravuje se navázání spolupráce s hudební institucí ve Finsku,“ říká ředitel festivalu Josef Melnar s tím, že mladí pěvci z několika zemí budou moci prezentovat své umění před odbornou porotou, ve které zasednou kapacity v tomto oboru, například Eva Dřízgová-Jirušová, Turkka Manninen z Finska nebo Uta Priew z Německa.
Stonava má historický přívlastek hornická, přesto si v porevolučním čtvrtstoletí vybojovala i zasloužené označení „kulturní obec“. Na své si zde přijdou zvláště milovníci hudby díky každoroční sérií zdařilých koncertů ve zdejším nově zrekonstruovaném Kulturním domě PZKO nebo kostele svaté Maří Magdalény, kde jsou o živé hudební produkce často obohacovány i mše svaté. „Naši občané jsou kultuře velmi nakloněni, různými společenskými událostmi žije celá obec. Myslím, že je to velmi dobře, vychováváme si novou generaci, která má úctu ke kulturním hodnotám a ráda navštěvuje koncerty, výstavy i další společenské událostí,“ vysvětluje starosta Ondřej Feber.

Klemens Slowioczek v roli Mikuláše
Soutěž proběhne ve dnech 10. a 11. prosince. Druhý soutěžní den zakončí v 19 hodin již tradiční Koncertní Mikulášskou nadílkou. Kromě Klemense Slowioczka v roli Mikuláše a sólisty vystoupí Marina Juríková, Smíšený sbor Stonava a nejúspěšnější duo loňského ročníku Natália Flórová, Soňa Jungová, kteří svá vystoupení budou věnovat zesnulému spoluzakladateli Stonavské Barborky Leonu Juřicovi.

Koncert vítězů spojený s předáváním cen je naplánován na pátek 12. prosince. V neděli 14. prosince proběhne Slavnostní koncert držitelů cen Stonavské Barborky, který se bude natáčet na televizní záznam a 21. 12. 2014 ve 20 hodin jej odvysílá TV Noe.
Porotci odmění vítěze škálou cen ve všech soutěžních kategoriích. Letos se také rozšíří soubor hlavních cen ze dvou na čtyři Ceny Stonavské Barborky v kategoriích vokálních pro ZUŠ, SUŠ + VUŠ, Amatér a v kategorii vokálně-instrumentální. Mezi cenami partnerů, kteří soutěž podporují, udělí vlastní cenu také paní Anna Olszewska, generální konzulka Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě.
Všechny podrobnosti o soutěži můžete sledovat na adrese www.stonavskabarborka.cz.

 

 

 

2014-12-09_060052.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj:Město Český Těšín