Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kroužek krojovaných horníků Barbora, z.s. 8. 7. 2017 slavil 90 výročí vzniku

11. 7. 2017

 

 

Slavnosti započali příchodem hostů na Univerzitní náměstí sešlo se zde17 spolků z České republiky, Slovenska i Polska. Děkuji všem zúčastněním, že přijali naše pozvání. Dále byli pozváni i významní hosté z řad hornictví i z různých politických stran, došli i zástupci z Československé obce dělostřelecké z Vyškova.

 

Celkem bylo pozváno 39 významných hostů, primátoři, starostové, senátoři i poslanci. Uvítání začalo 9,15 hod, poté proběhlo kladení věnců, dále následovala minuta ticha za naše hornické kamarády a za všechny kteří se nedožili těchto oslav. Hornická hymna ukončila minutu ticha. Následoval pochod do kostela Povýšení sv. Kříže, kde se konala mše svatá a zde byl vysvěcen nový prapor kroužku krojovaných horníků Barbora. Po mši šel průvod přes celou Karvinou až do krajského střediska volného času Juventus v Karviné, kde proběhl další program.

 

Projev předsedy KKH Barbora Jana Kavky začal v 12.30 hod. následoval i slavnostní přípitek a vystoupení mažoretek. Dále měl projev pan primátor města Karviné Tomáš Hanzel, po projevu byl pan primátor vyzván i pan Ing. Boleslav Kowalczyk, ředitel Důlního závodu 1, aby provedli slavnostní stužkování všech praporů. Zpestření provedl povídáním o historii dolu Barbory Ing. Zdeněk Mikš. Po obědě následovalo předávání jubilejních medailí, pamětních listů, a našeho Almanachu. Zvláštní ocenění obdržel Alois Edr, který mu poslala Nadace Georgia Agricoly, Region Slavkovský les, držitel tohoto certifikátu má na svém kytli nosit vyznamenání LUX EX TENEBRIS (Světlo v temnotách). Vyznamenání bylo uděleno za zachování a oživování hornických tradic.

 

Dále byla předána i cena pro předsedu KKH Barbora Janu Kavkovi od celého výboru za jeho práci pro kroužek. Z gratulací se připojil i Hornicko - historický spolek a Bratrstvo sv. Barbory Stříbro, udělil panu Janu Kavkovi pamětní medaili sv. Barbory, za zachování hornických tradic na Karvinsku, Ostravsku a v České republice, za velmi obětavou činnost při vzájemné spolupráci a kamarádství. Následovalo vystoupení Polského souboru, Nadolzianie-folklorní soubor lidových písní z kapelou. Repertoár souboru tvoří hlavně tradiční písně Těšínského Slezska. Program ukončil Zdeněk Furmančík zpěvem a hraním na kytaru. Dále následovala volná zábava pro všechny zúčastněné, kterou hudebně doprovázal pan František Huňař se synem. Celý průvod i doprovázel se svoji skupinou Azeťanka.

 

Všichni se skvěle bavili. Jsme rádi, že se kroužek krojovaných horníků Barbora stále schází, našim cílem je udržování starých hornických tradic a pořádání kulturně společenských akcí pro širokou veřejnost a důstojně reprezentovat město Karviná i důl Darkov. Děkuji všem sponzorům i všem zúčastněným za jejich účast na těchto oslavách. Také patří poděkování všem kroužkům a spolkům za jejich upomínkové dary.

 

S hornickým pozdravem , Zdař Bůh předseda Jan Kavka

 

dsc_1667.jpg

 

více foto zde, zde a zde

 

 

 

autor: Kavka Jan

foto: ivz