Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nadace OKD podporuje hornické sirotky i zachování hornických tradic. Uvolnila pro ně milion korun

15. 5. 2015

 

 

stazeny-soubor.jpg

Půl milionu korun pro spolky a sdružení udržující hornické tradice, dalšího půl milionu korun pro hornické rodiny, které ztratily muže-otce při práci v hornictví. Hlavním cílem nadační podpory je zachování historicko-kulturního dědictví, které udržují a rozvíjejí kluby hornických důchodců a příznivci hornictví sdružení v zájmových spolcích. Uvolněné prostředky mají také umožnit dětem ze Spolku svaté Barbory plnohodnotné vzdělání a zabránit tomu, aby byly jakkoliv hendikepovány v přístupu ke vzdělávání a rozvoji talentu.


„Přes 8 000 hornických seniorů a hornických nadšenců se v našem regionu setkává v klubech, kde aktivně tráví svůj volný čas a vzpomínají na dobu, kdy patřili mezi aktivní zaměstnance v černouhelném revíru. Jednotlivé kluby a spolky zajišťují pro své členy program, který jim umožňuje aktivní účast na jednotlivých projektech a zapojení se do života komunity, k níž mají celý život blízko. Fungování jednotlivých klubů zachovává čest a hrdost hornického povolání se všemi jeho specifiky,“ říká Karolína Drozdová, zástupkyně ředitelky Nadace OKD.


Prioritou podpory je udržování a rozvoj tradic se zvláštním důrazem na zvyklosti profesní, hornické a kulturně-folklorní, jimž je černouhelný region v rámci naší země jedinečný. Nadace ve své podpoře nezapomíná ani na podporu akcí u příležitosti oslav významných událostí, hornické svátky a významné dny nebo výročí jednotlivých klubů a spolků.

 

Od začátkového založení ctí Nadace OKD ideu pomoci dětem a rodinám zaměstnanců, kteří zemřeli v důsledku práce v hornictví. Spolek svatá Barbora umožňuje díky nadaci a dalším dárcům dětem, které tato nešťastná událost potkala, dosáhnout vzdělání odpovídající jejich představám, přáním a předpokladům, aby se mohly v budoucnu zařadit do aktivního pracovního procesu. „Podpora vzdělávání je klíčovým pilířem pomoci dětem Spolkem svatá Barbora. Nechceme dopustit, aby děti byly v důsledku neštěstí, které jejich rodinu potkalo a může mít dopad na její finanční možnosti, jakkoliv diskriminovalo oproti jiným dětem v případě, že mají pro studium odpovídající předpoklady. Kromě podpory vzdělávání je spolek rodinám oporou i při řešení dalších problémů a životních situací, navíc pořádá řadu oblíbených akcí a setkání,“ vysvětluje Karolína Drozdová.

 

I přesto, že černouhelný sektor prochází těžkým obdobím a tomu logicky odpovídají omezené možnosti hlavního dárce, těžařské společnosti OKD, zůstává Nadace OKD největší soukromou nadací v regionu a jednou z největších v ČR. „Je to možné díky odpovědnému hospodaření v lepších časech, kdy jsme uspořili dostatek prostředků, a můžeme tak pokračovat v podpoře regionu, i když situace v oboru našeho zřizovatele je velice komplikovaná,“ uzavírá Karolína Drozdová.


Karolína Drozdová

 

 

 

 

 

 

 

zdroj: Nadace OKD