Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slavnosti v obci Lubietová

29. 5. 2016

 

 

Kroužek krojovaných horníků Barbora,z.s. z Karviné, se zúčastnil hornických slavností v obci Lubietová na Slovensku.


Obec Lubietová a OZ LIBETHA - Lubietovský banicky a hutnicky spolok, nás pozval na, 5. Lubietovský banicky a hutnicky deň, který se uskutečnil 27.-28. května 2016 v Lubietovej.
Tímto také musíme poděkovat našim sponzorům, bez nich bychom se tam nedostali. Děkujeme městu Karviná, Hyundai Motor a Nadaci OKD.


V 11 hod. jsme byli přivítáni panem starostou ing. Pavlem Zajacem také nás provedl po Naučném báňském chodníku na Podlipe.
Dále jsme se setkali na slavnostním šachťáku. Velké poděkování patří také předsedkyni OZ LIBETHA paní Dagmar Zajacové , která byla velkým tahounem celé akce. Lubietová leží v malebné kotlině Hutnej, je geografickým středem Slovenska.
Naučný hornický chodník, nás zavedl k významným historickým ložiskům měděnej rudy. prohlídli jsme si různé hornické štoly a odvaly. Další den proběhl historický průvod obcí za účasti představitelů hornických měst a hornických spolků. Zúčastnění byli Slováci, Češi a Poláci.


Z Česka přijeli, Kroužek krojovaných horníků Barbora z Karviné, KPHM Ostrava, Nadace Landek Ostrava, hornický spolek Solles Chodov, hornicko-historický spolek Stříbro a pan Zdenek Brázda místopředseda SHHS ČR, když jsem na někoho zapomněl tak se omlouvám. Na tak malou obec to byla opravdu velkolepá akce, tady je vidět, že když je zájem tak jde všechno, udržování hornických tradic se musí dělat srdíčkem, vždyť si to náš hornický stav zaslouží, všichni víme jaká je těžká doba v hornictví.. Skláním se před všemi kdo takovou nádhernou akci připravili a děkuji za pozvání, věřím že se v Lubietovej budeme vídat i nadále.
S pozdravem Zdař bůh Jan Kavka

 

sam_5921.jpg

 

sam_6055.jpg

 

 

více fotografií zde 

Dalšífoto:  http://orchideakvet.rajce.idnes.cz/5.LBHD_foto_od_S.J._hlavne_Slavnostny_sachtag.../  http://orchideakvet.rajce.idnes.cz/Program_5.LBHD_28.5.2016/

 

 

autor, foto: Jan Kavka